After the Primary: Delaware Candidates for General Election on November 8th

Delaware Primary season is over!  Now that the playing field has been seriously trimmed, this is the final list of Delaware candidates for the General Election on November 8th.  Some candidates who I previously called winners after the deadline in July now face an opponent from party-nominated candidates who were put on the ballot by September 1st or members of the Green party who are in the game now.  I will be coming out with my own endorsements in the weeks ahead.

 

Deadline to Register to Vote for General Election: October 15th

Delaware Election 2016: November 8th

 

What’s At Stake:

President: The future of the country.

Delaware Senate: 11 out of 21 seats up for re-election, 11 seats needed for party control.  As of the 148th General Assembly, there were 12 Democrats and 9 Republicans in the Delaware Senate. With no one running against some candidates, 8 Democrats and 7 Republicans will retain seats. Magic number for party control in the Senate- Democrats: 3, Republicans: 4

*the only thing that could change this scenario is if Senator Bethany Hall-Long wins the Lieutenant Governor race and then a special election would take place after the General Election for her seat.  The same would apply if Senator Colin Bonini wins the Governor race.

Delaware House: All 41 seats up for reelection, 21 seats for party control.  As of the end of the 148th General Assembly, there were 26 Democrats and 15 Republicans in the House. With no one running against some candidates, 16 Democrats and 4 Republicans will retain seats.  Magic number for Democrats: 5, for Republicans: 17.  These numbers don’t assume certain parties will win if a candidate is running against one of the Libertarians, Greens, or Independents.   Assuming the incumbents win in those elections, that would change the magic numbers for Democrats to 4 and the Republicans to 15.

As of tonight, we have a brand new Delaware Senator from the 9th Senate District: Jack Walsh.  Congratulations Senator Walsh!  As well, Wilmington will have a new Mayor.  Congratulations to Mayor Michael Purzycki.

 

President:

Hillary Clinton (D)

Jill Stein (G)

Gary Johnson (L)

Donald Trump (R)

 

Governor:

John Carney (D)

Andrew Groff (G)

Sean Goward (L)

Colin Bonini (R)

 

Congress: US Representative

Lisa Blunt Rochester (D)

Mark Perri (G)

Scott Gesty (L)

Hans Reigle (R)

 

Lieutenant Governor: 

Bethany Hall-Long (D)

La Mar Gunn (R)

 

Insurance Commissioner:

Trinidad Navarro (D)

Jeffrey Cragg (R)

 

State Senate:

District 1: 

Harris McDowell III (D) (Incumbent)

James Spadola (R)

 

District 5:

Denise Bowers (D)

Catherine Cloutier (R) (Incumbent)

 

District 7:

Patricia Blevins (D) (Incumbent)

Anthony Delcollo (R)

 

District 8:

David Sokola (D) (Incumbent)

David Chandler (G)

Meredith Chapman (R)

 

District 9: Winner

John Walsh (D)

 

District 12: Winner 

Nicole Poore (D) (Incumbent)

 

District 13: Winner

David McBride (D) (Incumbent)

 

District 14:

Bruce Ennis (D) (Incumbent)

Carl Pace (R)

 

District 15: Winner

Dave Lawson (R) (Incumbent)

 

District 19: Winner

Brian Pettyjohn (R) (Incumbent)

 

District 20:

Perry Mitchell (D)

Gerald Hocker (R) (Incumbent)

 

State Representative:

District 1: Winner

Charles Potter (D) (Incumbent)

 

District 2: Winner

Stephanie Bolden (D) (Incumbent)

 

District 3: Winner

Helene Keeley (D) (Incumbent)

 

District 4: Winner

Gerald Brady (D) (Incumbent)

 

District 5: Winner

Melanie George Smith (D) (Incumbent)

 

District 6: Winner

Deb Heffernan (D) (Incumbent)

 

District 7:

Bryon Short (D) (Incumbent)

Robert Wilson (L)  

 

District 8: Winner

Quinton Johnson (D) (Incumbent)

 

District 9:

Monique Johns (D)

Kevin Hensley (R) (Incumbent)

 

District 10:

Sean Matthews (D) (Incumbent)

Judith Travis (R)

 

District 11:

David Neilson (D)

Jeffrey Spiegelman (R) (Incumbent)

 

District 12: Winner

Deb Hudson (R) (Incumbent)

 

District 13: Winner

John Mitchell (D) (Incumbent)

 

District 14:

Peter Schwartzkopf (D) (Incumbent)

James DeMartino (R)

 

District 15: Winner

Valerie Longhurst (D) (Incumbent)

 

District 16: Winner

James Johnson (D) (Incumbent)

 

District 17: Winner

Michael Mulrooney (D) (Incumbent)

 

District 18: Winner

David Bentz (D) (Incumbent)

 

District 19:

Kim Williams (D) (Incumbent)

James Startzman (R)

 

District 20:

Barbara Vaughn (D)

Don Ayotte (I)

Stephen Smyk (R) Incumbent

 

District 21:

David McCorquodale (G)

Mike Ramone (R) (Incumbent)

 

District 22:

Lanette Edwards (D)

Bernard August (G)

Joseph Miro (R) (Incumbent)

 

District 23: Winner

Paul Baumbach (D) (Incumbent)

 

District 24:

Edward Osienski (D) (Incumbent)

Timothy Conrad (R)

 

District 25:

John Kowalko (D) (Incumbent)

Mike Nagorski (R)

 

District 26: Winner

John Viola (D) (Incumbent)

 

District 27: Winner

Earl Jaques (D) (Incumbent)

 

District 28: Winner

William Carson (D) (Incumbent)

 

District 29:

Trey Paradee (D) (Incumbent)

Ruth James (G)

Janice Gallagher (R)

 

District 30:

Charles Groce (D)

William Outten (R) (Incumbent)

 

District 31: 

Sean Lynn (D) (Incumbent)

Jean Dowding (R)

 

District 32:

Andria Bennett (D) (Incumbent)

Patricia Foltz (R)

 

District 33: 

Karen Williams (D)

Charles Postles (R)

 

District 34:

David Henderson (D)

Lyndon Yearick (R) (Incumbent)

 

District 35:

Gary Wolfe (D)

David Wilson (R) (Incumbent)

 

District 36: Winner

Harvey Kenton (R) (Incumbent)

 

District 37: 

Paulette Rappa (D)

Ruth Briggs-King (R) (Incumbent)

 

District 38: Winner 

Ronald Gray (R) (Incumbent)

 

District 39:

James Brittingham (L)

Daniel Short (R) (Incumbent)

 

District 40: Winner

Timothy Dukes (R) (Incumbent)

 

District 41:

Bradley Connor (D)

Richard Collins (R) (Incumbent)

 

New Castle County Executive

Matt Meyer (D)

Matt Blake (R)

 

Mayor of Wilmington: Winner

Michael Purzycki (D)

 

The following Delaware Senate seats are not up for re-election this year:

District 2: Margaret-Rose Henry (D)

District 3: Robert Marshall (D)

District 4: Greg Lavelle (R)

District 6: Ernie Lopez (R)

District 10: Bethany Hall-Long (D)

District 11: Bryan Townsend (D)

District 16: Colin Bonini (R)

District 17: Brian Bushweller (D)

District 18: F. Gary Simpson (R)

District 21: Bryant Richardson (R)

 

 

 

Primary Polls: Who Will Win & Who Do You Think Deserves To Win! Vote Before You Vote!

please-vote

In about 51 hours, the Delaware Primary Season will be over.  There are a ton of races throughout the state, from Governor, Lieutenant Governor, Insurance Commissioner, U.S. Congress, State Senator, State Representative, Mayor of Wilmington and New Castle County Executive.  With these polls, pick who you think will win and who you think deserves to win (your chosen candidate).  For some races this will be it after the primary.  Whoever wins the primary wins the election.  But some races aren’t done after the Primary.  Don’t forget to vote on Tuesday!

 

 

 

 

Final Delaware Candidate List For Statewide Offices, State Reps, & State Senate

Today was the filing deadline for Delaware elections.  These are all the filed candidates for statewide office, State Senator, or State Representative.  Some candidates who were not facing contestants for the General Election will now have opponents.  As of this time, candidates running unopposed are 2 Democrats and 2 Republicans in the Delaware Senate, and 16 Democrats and 6 Republicans in the Delaware House of Representatives.  That means we will have 14 of the same Delaware Senators and 22 of the same Delaware State Representatives in January of 2017, well over half the seats in each.  For a state that wants change so much, we sure have a funny way of making sure the same people stay in power!

Delaware Election 2016: November 8th

Delaware Primary: September 13th (7am-8pn)

Deadline to Withdraw from Election and get filing fees back: July 15th

Deadline to Register to Vote for Primary Election: August 20th

Deadline to Register to Vote for General Election: October 15th

What’s At Stake:

President: The future of the country.

Delaware Senate: 11 out of 21 seats, Currently 12 Democrats, 9 Republicans. With no one running against some candidates, 8 Democrats and 7 Republicans will retain seats if the opposing party doesn’t select someone to run. Magic number for Democrats: 4, for Republicans: 5

Delaware House: All 41 Seats, Currently 26 Democrats, 15 Republicans. With no one running against some candidates, 16 Democrats and 7 Republicans will retain seats if the opposing party doesn’t select someone to run. Magic number for Democrats: 5, for Republicans: 14.  These numbers don’t assume certain parties will win if a candidate is running against one of the Libertarians.   Assuming the incumbents win in those elections, that would change the magic numbers for Democrats to 4 and the Republicans to 13.

 

President:

Hillary Clinton (D)

Donald Trump (R)

 

Governor:

John Carney (D)

Sean Goward (L)

Colin Bonini (R)

Lacey Lafferty (R)

 

Congress: US Representative

Sean Barney (D)

Lisa Blunt Rochester (D)

Michael Miller (D)

Bryan Townsend (D)

R.E. Walker (D)

Elias Weir (D)

Scott Gesty (L)

Hans Reigle (R)

 

Lieutenant Governor: 

Sherry Dorsey-Walker (D)

Brad Eaby (D)

Greg Fuller (D)

Bethany Hall-Long (D)

Kathleen McGuiness (D)

Ciro Poppiti III (D)

La Mar Gunn (R)

 

Insurance Commissioner:

Paul Gallagher (D)

Trinidad Navarro (D)

Karen Weldin Stewart (D) (Incumbent)

Jeffrey Cragg (R)

George Parrish (R)

 

State Senate:

District 1: 

Joseph McCole (D)

Harris McDowell III (D) (Incumbent)

James Spadola (R)

 

District 5:

Denise Bowers (D)

Catherine Cloutier (R) (Incumbent)

 

District 7:

Patricia Blevins (D) (Incumbent)

Anthony Delcollo (R)

 

District 8:

David Sokola (D) (Incumbent)

Meredith Chapman (R)

 

District 9: 

Caitlin Olsen (D)

John Walsh (D)

 

District 12: Winner 

Nicole Poore (D) (Incumbent)

 

District 13: Winner

David McBride (D) (Incumbent)

 

District 14:

Bruce Ennis (D) (Incumbent)

Carl Pace (R)

 

District 15: Winner

Dave Lawson (R) (Incumbent)

 

District 19: Winner

Brian Pettyjohn (R) (Incumbent)

 

District 20:

Perry Mitchell (D)

Gerald Hocker (R) (Incumbent)

 

State Representative:

District 1: Winner

Charles Potter (D) (Incumbent)

 

District 2: Winner

Stephanie Boulden (D) (Incumbent)

 

District 3: Winner

Helene Keeley (D) (Incumbent)

 

District 4: Winner

Gerald Brady (D) (Incumbent)

 

District 5: Winner

Melanie George Smith (D) (Incumbent)

 

District 6: 

Deb Heffernan (D) (Incumbent)

Lee Murphy (R)

 

District 7:

David Brady (D)

Bryon Short (D) (Incumbent)

Robert Wilson (L)  

 

District 8: Winner

Quinton Johnson (D) (Incumbent)

 

District 9:

Richard Griffiths (D)

Monique Johns (D)

Kevin Hensley (R) (Incumbent)

 

District 10:

Sean Matthews (D) (Incumbent)

Dennis Williams (D)

Judith Travis (R)

 

District 11:

David Neilson (D)

Jeffrey Spiegelman (R) (Incumbent)

 

District 12: Winner

Deb Hudson (R) (Incumbent)

 

District 13: Winner

John Mitchell (D) (Incumbent)

 

District 14:

Don Peterson (D)

Peter Schwartzkopf (D) (Incumbent)

James DeMartino (R)

 

District 15:

James Burton (D)

Valerie Longhurst (D) (Incumbent)

 

District 16: Winner

James Johnson (D) (Incumbent)

 

District 17: Winner

Michael Mulrooney (D) (Incumbent)

 

District 18: Winner

David Bentz (D) (Incumbent)

 

District 19:

Kim Williams (D) (Incumbent)

James Startzman (R)

 

District 20:

Barbara Vaughn (D)

Stephen Smyk (R) Incumbent

 

District 21: Winner

Mike Ramone (R) (Incumbent)

 

District 22:

Lanette Edwards (D)

Joseph Miro (R) (Incumbent)

 

District 23: Winner

Paul Baumbach (D) (Incumbent)

 

District 24:

Edward Osienski (D) (Incumbent)

Timothy Conrad (R)

 

District 25: Winner

John Kowalko (D) (Incumbent)

 

District 26: Winner

John Viola (D) (Incumbent)

 

District 27: Winner

Earl Jaques (D) (Incumbent)

 

District 28: Winner

William Carson (D) (Incumbent)

 

District 29:

Trey Paradee (D) (Incumbent)

Janice Gallagher (R)

 

District 30: Winner

William Outten (R) (Incumbent)

 

District 31: 

Sean Lynn (D) (Incumbent)

Jean Dowding (R)

 

District 32:

Andria Bennett (D) (Incumbent)

Patricia Foltz (R)

 

District 33: 

Karen Williams (D)

Morgan Hudson (R)

Charles Postles (R)

Robert James Scott (R)

 

District 34:

David Henderson (D)

Lyndon Yearick (R) (Incumbent)

 

District 35:

Robert Mitchell (R)

David Wilson (R) (Incumbent)

 

District 36: Winner

Harvey Kenton (R) (Incumbent)

 

District 37: 

Paulette Rappa (D)

Ruth Briggs-King (R) (Incumbent)

 

District 38: Winner 

Ronald Gray (R) (Incumbent)

 

District 39:

James Brittingham (L)

Daniel Short (R) (Incumbent)

 

District 40: Winner

Timothy Dukes (R) (Incumbent)

 

District 41:

Bradley Connor (D)

Richard Collins (R) (Incumbent)

 

The current Senate seats NOT running for re-election are as follows:

District 2: Margaret-Rose Henry (D)

District 3: Robert Marshall (D)

District 4: Greg Lavelle (R)

District 6: Ernie Lopez (R)

District 10: Bethany Hall-Long (D)

District 11: Bryan Townsend (D)

District 16: Colin Bonini (R)

District 17: Brian Bushweller (D)

District 18: Gary Simpson (R)

District 21: Bryant Richardson (R)

Current Delaware Filings For Elected Office As Of 6/20/16

It’s that time of year again when the General Assembly winds down and the election season becomes the top priority in the state.  This is a list of filed candidates for either statewide office or the General Assembly.  Blue means there will be a Democrat Primary while Red means there will be a Republican Primary.  If a district or office is in bold, that means there will be a contest for that office on Election Day.

Delaware Election 2016

Deadline To File for Office: July 12th, 12 noon
Deadline To Register To Vote For Primary Election: August 20th
Primary Election: September 13th (7am-8pm)
Deadline To Register To Vote For General Election: October 15th
General Election: November 8th (7am-8pm)

President:

Hillary Clinton (D)
Bernie Sanders (D)
Donald Trump (R)

Delaware Governor:

Sean Goward (L)
Lacey Lafferty (R)

Congress: US Representative

Sean Barney (D)
Lisa Blunt Rochester (D)
Michael Miller (D)
Bryan Townsend (D)
R.E. Walker (D)
Scott Gesty (L)
Hans Reigle (R)

Lieutenant Governor:

Sherry Dorsey-Walker (D)
Brad Eaby (D)
Greg Fuller (D)
Bethany Hall-Long (D)
Kathleen McGuiness (D)
Ciro Poppiti III (D)

Insurance Commissioner:

Paul Gallagher (D)
Trinidad Navarro (D)
Karen Weldin Stewart (D) (Incumbent)
George Parrish (R)

Delaware General Assembly

State Senate:

District 1: Joseph McCole (D)
District 1: Harris McDowell III (D) (Incumbent)
District 1: James Spadola (R)
District 5: Denise Bowers (R)
District 5: Catherine Cloutier (R) (Incumbent)
District 7: Patricia Blevins (D) (Incumbent)
District 7: Anthony Delcollo (R)
District 8: David Sokola (D) (Incumbent)
District 8: Meredith Chapman (R)
District 12: Nicole Poore (D) (Incumbent)
District 13: David McBride (D) (Incumbent)
District 14: Bruce Ennis (D) (Incumbent)
District 14: Carl Pace (R)
District 15: Dave Lawson (R) (Incumbent)
District 20: Perry Mitchell (D)
District 20: Gerald Hocker (R) (Incumbent)

State Representative:

District 1: Charles Potter (D) (Incumbent)
District 2: Stephanie Boulden (D) (Incumbent)
District 3: Helene Keeley (D) (Incumbent)
District 4: Gerald Brady (D) (Incumbent)
District 5: Melanie George Smith (D) (Incumbent)
District 6: Deb Heffernan (D) (Incumbent)
District 6: Lee Murphy (R)
District 7: David Brady (D)
District 7: Bryon Short (D) (Incumbent)
District 7: David Wilson (L)
District 8: S. Quinton Johnson (D) (Incumbent)
District 9: Richard Griffiths (D)
District 9: Monique Johns (D)
District 9: Kevin Hensley (R) (Incumbent)
District 10: Sean Matthews (D) (Incumbent)
District 10: Dennis Williams (D)
District 10: Judith Travis (R)
District 11: Jeffrey Spiegelman (R) (Incumbent)
District 12: Deb Hudson (R) (Incumbent)
District 13: John Mitchell (D) (Incumbent)
District 14: Don Peterson (D)
District 14: Peter Schwartzkop (D) (Incumbent)
District 15: James Burton (D)
District 15: Valerie Longhurst (D) (Incumbent)
District 16: James Johnson (D) (Incumbent)
District 17: Michael Mulrooney (D) (Incumbent)
District 18: David Bentz (D) (Incumbent)
District 19: Kim Williams (D) (Incumbent)
District 19: James Startzman (R)
District 21: Mike Ramone (R) (Incumbent)
District 22: Lanette Edwards (D)
District 22: Joseph Miro (R) (Incumbent)
District 23: Paul Baumbach (D) (Incumbent)
District 24: Edward Osienski (D) (Incumbent)
District 25: John Kowalko (D) (Incumbent)
District 26: John Viola (D) (Incumbent)
District 27: Earl Jaques (D) (Incumbent)
District 28: William Carson (D) (Incumbent)
District 29: Trey Paradee (D) (Incumbent)
District 30: William Outten (R) (Incumbent)
District 31: Sean Lynn (D) (Incumbent)
District 33: Karen Williams (D)
District 33: Morgan Hudson (R)
District 33: Charles Postles (R
District 33: Robert James Scott (R)
*State Rep Harold Peterman not seeking re-election*
District 34: David Henderson (D)
District 34: Lyndon Yearick (R) (Incumbent)
District 35: Robert Mitchell (R)
District 35: David Wilson (R) (Incumbent)
District 36: Harvey Kenton (R) (Incumbent)
District 37: Paulette Rappa (D)
District 37: Ruth Briggs-King (R) (Incumbent)
District 39: James Brittingham (L)
*State Rep. Daniel Short has not filed*

Open Offices (no one filed yet):

Senate District 9 (currently State Senator Karen Peterson, not running again)
Senate District 19 (currently State Senator Brian Pettyjohn, expected to file)
State Rep. District 20 (currently State Rep. Stephen Smyk)
State Rep. District 32 (currently State Rep. Andria Bennett, expected to file)
State Rep. District 38 (currently State Rep. Ronald Gray)
State Rep. District 40 (currently State Rep. Tim Dukes, expected to file)
State Rep. District 41 (currently State Rep. Richard Collins)
**For Governor,  John Carney (D) and Colin Bonini (R) have not filed yet**
**If State Senator Bryan Townsend wins the US Representative seat, there will be a special election for the 11th Senate District after the General Election**

**If State Senator Bethany Hall-Long wins the Lieutenant Governor office, there will be a special election for the 10th Senate District after the General Election**